Bronhitis kod dece - kako nastaje i kako se leči

9. jun 2023.

6 MIN


Cover Image for Bronhitis kod dece - kako nastaje i kako se leči

Bronhitis predstavlja upalu sluznice bronhija. Bronhije su disajni putevi koji vode do pluća.

Uzrok nastanka bronhitisa kod dece

Bronhitis kod dece obično nastaje kao rezultat infekcije disajnih puteva, uglavnom virusnih infekcija. Najčešći uzrok akutnog bronhitisa kod dece su respiratorni virusi, kao što su respiratorni sincicijalni virus (RSV), gripa, parainfluenza virus ili adenovirusi. Ovi virusi se lako šire među decom, posebno u kolektivima kao što su vrtići ili škole.

Osim virusnih infekcija, bronhitis kod dece može biti izazvan i bakterijskim infekcijama, mada se one ređe javljaju. Bakterijske infekcije obično su sekundarne, tj. javljaju se nakon virusne infekcije koja već oštećuje sluznicu bronhija.

Pored infekcija, drugi faktori koji mogu doprineti nastanku bronhitisa kod dece uključuju:

  • Izloženost iritansima: Duvanski dim, zagađen vazduh, hemikalije ili jak mirisni agensi mogu iritirati disajne puteve i izazvati upalu sluznice bronhija.
  • Genetska predispozicija: Deca mogu biti genetski podložna razvoju bronhitisa ili drugih respiratornih oboljenja.
  • Slab imunološki sistem: Deca sa oslabljenim imunološkim sistemom, kao što su mala deca ili deca sa dijagnozom hroničnih bolesti, mogu biti podložnija infekcijama koje dovode do bronhitisa.

Važno je znati da pušenje u prisustvu dece (čak i pasivno pušenje), može povećati rizik od razvoja bronhitisa i drugih respiratornih problema kod dece.

Redovno pranje ruku, održavanje higijene u okruženju dece i vakcinaciju protiv određenih virusnih infekcija (npr. gripa).

Vrste bronhitisa kod dece

Postoje dve vrste bronhitisa: akutni i hronični.

Akutni bronhitis kod dece:

  • Nastaje obično kao rezultat virusne infekcije, kao što su respiratorni sincicijalni virus (RSV), gripa ili adenovirus.
  • Simptomi akutnog bronhitisa uključuju kašalj (često suv ili sa malom količinom sluzi), poteškoće pri disanju, promuklost, povišenu temperaturu, umor i povremeno bol u grudima.
  • Ova vrsta bronhitisa obično traje nekoliko nedelja i može biti praćena prehladom ili upalom sinusa.
  • Lečenje akutnog bronhitisa uključuje odmor, unos dovoljne količine tečnosti, upotrebu lekova za ublažavanje simptoma (na primer, protivkašaljnih lekova), kao i upotrebu antibiotika, samo ako je infekcija bakterijskog porekla.

bronhitis-kod-dece1

Hronični bronhitis kod dece:

  • Ređi je kod dece i obično je povezan sa dugotrajnom izloženošću iritansima, kao što su duvanski dim, zagađeni vazduh ili hemikalije.
  • Hronični bronhitis karakterišu ponavljajući ili trajni kašalj, koji traje najmanje tri meseca tokom dve uzastopne godine, uz prisustvo produžene sluzi.
  • Lečenje hroničnog bronhitisa uključuje izbegavanje iritansa, korišćenje bronhodilatatora za proširenje disajnih puteva i smanjenje upale, kao i rehabilitacione mere koje obuhvataju fizičku aktivnost i disajne vežbe.

U slučaju pojave simptoma bronhitisa, trebalo bi se konsultovati s pedijatrom, koji će postaviti tačnu dijagnozu i preporučiti odgovarajući tretman.

Simptomi bronhitisa kod dece

Simptomi bronhitisa kod dece mogu varirati u zavisnosti od tipa i uzroka infekcije.

Uobičajenih simptoma bronhitisa kod dece:

  • Kašalj: Kašalj je najčešći simptom bronhitisa kod dece. Može biti suv i iritantan u slučaju akutnog bronhitisa, dok je kod hroničnog bronhitisa prisutan produktivan kašalj sa prisustvom sluzi.
  • Otežano disanje: Deca koja boluju od bronhitisa mogu imati otežano disanje, posebno tokom fizičke aktivnosti ili noću. Disanje može biti brže i pliće, a mogu se čuti i zvuci koji se opisuju kao sviranje ili šištanje pri disanju.
  • Povišena temperatura: Akutni bronhitis može biti praćen povišenom temperaturom, koja obično nije visoka kao kod gripa ili drugih sistemskih infekcija.
  • Umor: Deca koja boluju od bronhitisa mogu se osećati umorno, malaksalo i bez energije.
  • Promuklost: Kod neke dece se može javiti promuklost ili promena glasa usled upale disajnih puteva.
  • Bol u grudima: U nekim slučajevima, deca mogu osećati bol ili nelagodu u predelu grudnog koša usled upale bronhija.
  • Prehlada ili nazalna kongestija: Ponekad se bronhitis može javiti nakon prehlade, pa deca mogu imati simptome kao što su curenje iz nosa, začepljen nos ili kijanje.

Simptomi bronhitisa mogu varirati od blagih do težih.

Lečenje bronhitisa kod dece

Lečenje bronhitisa kod dece zavisi od uzroka i ozbiljnosti simptoma.

Navodimo nekoliko opštih smernica za lečenje bronhitisa kod dece:

  • Odmor i hidratacija: Deci bi trebalo obezbediti dovoljno odmora, kako bi se telo oporavilo. Takođe je važno da deca piju dovoljno tečnosti, kako bi ostala hidrirana i razredila sluz u disajnim putevima. Voda, topli napici, supice i voćni sokovi mogu biti korisni.
  • Inhalacija pare: Inhalacija tople pare može pomoći u ublažavanju simptoma bronhitisa kod dece. Možete koristiti inhalator pare ili jednostavno napraviti parnu kupku u kupatilu. Dodatak eukaliptusovog ulja u vodu može dodatno olakšati disanje.
  • Protivkašaljni lekovi: Protivkašaljni lekovi mogu se koristiti kako bi se suzbio iritantan suvi kašalj i olakšalo stanje. Međutim, važno je konsultovati pedijatra pre nego što detetu date bilo kakve lekove, jer neki protivkašaljni lekovi nisu preporučeni za decu određenog uzrasta.
  • Bronhodilatatori: U nekim slučajevima, kada je bronhitis praćen šištanjem i otežanim disanjem, lekar može preporučiti upotrebu bronhodilatatora. Ovi lekovi pomažu u proširenju disajnih puteva i olakšavaju disanje.
  • Antibiotici: Akutni bronhitis uzrokovan virusnom infekcijom obično ne zahteva primenu antibiotika, jer antibiotici ne deluju na viruse. Međutim, u slučaju da se pojave bakterijske komplikacije, lekar može prepisati antibiotike.

bronhitis-kod-dece2

Osim lekova, možete primeniti i druge mere za olakšavanje simptoma bronhitisa kod dece, kao što su topli oblozi na grudima, redovno čišćenje nosa fiziološkim rastvorom ili upotreba ovlaživača vazduha, kako bi se vlažnost u prostoriji održala.

Ako primetite simptome bronhitisa kod vašeg deteta, preporučuje se da se konsultujete sa pedijatrom, radi postavljanja tačne dijagnoze i odgovarajućeg tretmana. Detetu ne bi trebalo davati lekove na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa stručnjakom. Ukoliko ne znate kod kog lekara da odvedete svoje dete, ukucajte “bronhitis” u prostor za pretragu na platformi Hipokratija. Na taj način ćete dobiti uvid u iskustva drugih roditelja, kao i preporuke za najbolje lekare. Pozivamo Vas da nakon pregleda svog deteta. Svoje iskustvo podelite s Hipokratija zajednicom i na taj način pomognete drugima koji se susreću sa istim problemom.

Hipokratija

Za predstavnike ustanovaArrow RightBlogArrow RightUstanoveArrow RightSpecijalizacijeArrow RightIskustvaArrow Right